Genel Şartlar

Madde 1 – Uygulama Alanı

Aşağıdaki şartlar ve koşullar e-mağazamız üzerinden tüketici ve girişimci tarafından verilen tüm siparişler için geçerlidir.

Tüketici, ağırlıklı olarak ticari olmayan veya serbest meslek sahibi olmayan amaçlar için yasal bir işleme giren herhangi bir gerçek kişidir. Girişimci, yasal bir işleme girme sürecinde ticari veya bağımsız mesleki faaliyetlerini yerine getirme konusunda faaliyet gösteren gerçek veya tüzel bir kişi veya yasal bir ortaklıktır.

Girişimciler ile ilgili olarak, bu şartlar ve koşullar ayrıca bizden tekrar bahsetmek zorunda kalmadan gelecekteki iş ilişkileri için de geçerlidir. Girişimci çakışan veya ek şartlar ve koşullar kullanıyorsa, geçerliliği burada çelişir; yalnızca, açıkça onay vermemiz durumunda sözleşmenin bir parçası haline gelirler.

Madde 2 – Sözleşme Tarafı, Sözleşmenin Kurulması

Satın alma sözleşmesi Greendom Solutions OÜ ile gerçekleşiyor.

Malları e-mağazaya koymamızla ve aynı zamanda sözleşmeyi tamamlamak için bağlayıcı bir teklif veriyoruz. Mallarımızı ilk önce herhangi bir zorunluluk olmadan alışveriş sepetine koyabilir ve bağlayıcı siparişinizi vermeden önce, sipariş sürecinde verilen ve açıklanan düzeltici yardımları kullanarak girişlerinizi düzeltebilirsiniz. Alışveriş sepetinde yer alan mallar için teklifin kabulü sipariş düğmesine tıklayarak kabul edilir. Siparişi gönderdikten hemen sonra, e-posta ile bir onay alacaksınız.

Madde 3 – Sözleşme dili, Sözleşme metninin kaydı

Sözleşme için mevcut dil Almancadır.

Sözleşme metnini kaydederiz ve size sipariş verilerini, şartlarını ve koşullarımızı e-posta ile göndeririz. Sözleşmenin metnine güvenlik nedeniyle artık İnternet üzerinden erişilemiyor.

Madde 4 – Teslimat Şartları

Belirtilen ürün fiyatlarına ek olarak, kargo ücreti de olabilir. Geçerli kargo ücretleri teklif deki ürünlerimizde belirtilmiştir.

Biz sadece kargo yolu ile teslimatları gerçekleştiriyoruz. Malların elden teslim alınması maalesef mümkün değil.

DHL Paketleme istasyonlarına teslimat yapmıyoruz.

Madde 5 – Ödeme

Mağazamızda genel olarak aşağıdaki ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz:

Kredi kartı

Siparişi göndererek, kredi kartı bilgilerinizi de aynı zamanda bize illetmektesiniz.

Kredi kartınızın meşruiyetinin (kanuni geçerliliği) kontrolünden sonra, malların gönderilmesinden hemen ardından ödeme işlemi kredi kartı şirketiniz (bankanız) tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir ve kartınız borçlandırılır.

Madde 6 – Mülkiyeti saklı tutma kaydıyla satış sözleşmesi ve uygulaması

Malların ödemesi gerçekleşinceye kadar şirketimizin mülkü sayılır.

Girişimciler için geçerlidir: Satıcı taşınır malını bu kayıtla sattığı takdirde, malı alıcıya teslim etse dahi malın mülkiyetini kendisinde saklamaktadır. Malın mülkiyetinin satıcıda kalmaya devam ediyor olması ile de, mal bedelinin alıcı tarafından ödenmemesi riskine karşı satıcı lehine bir nevi teminat işlevi görmektedir. Bu bakımdan mülkiyeti saklı tutma kaydı ile yapılan bir satış sözleşmesinde mal bedeli tamamen ödeninceye kadar malın mülkiyeti satıcıda kalmaya devam edecek ve mülkiyet ancak mal bedeli tamamen satıcıya ödendiği takdirde alıcıya geçecektir. Alıcı, henüz mülkiyetini kazanmadığı malı, kendisini o malın sahibi gibi göstererek üçüncü bir kişiye satabilir. Fakat mülkiyeti muhafaza kaydı ile satılan bir mal, alıcının fiili hakimiyetinde olacağından bu malın mülkiyetinin de alıcıya ait olduğu zannedilerek alıcının alacaklıları tarafından haczedilmesi mümkün olabilir. Böyle bir durumda malın mülkiyetinin alıcıya ait olmadığı ve satıcının malının haczedilemeyeceği İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde satıcı tarafından istihkak iddiası şeklinde ileri sürülebilecek ve sonrasında işletilecek istihkak prosedürüne de konu olabilecektir.

Madde 7 – Taşıma hasarı

Tüketiciler için geçerlidir:

Mallar nakliye sırasında açık bir şekilde hasar görmüşse, bu tür hataları en kısa sürede nakliye yapan kişiye bildirmeniz ve hemen bizimle iletişime geçmeniz gerekir. Bir şikayette bulunmamak ile ya da iletişime geçmemek ile, yasal olan taleplerinizi ve bunların icrası için, özellikle de garanti haklarınız söz konusu ise bir sonuç vermez. Fakat, taşıyıcıya veya nakliye sigortasına karşı kendi taleplerimizin iletilmesinde yardımcı olursunuz.

Girişimciler için geçerlidir:

Malları ulaştırdığımız taşımacıdan, kargodan, nakliye firmasından veya sevkiyattan başka şekilde sorumlu olan kişiden veya kurumdan kazayla kaybedilme ve kazayla bozulma riskini, size aktarılacaktır. Tüccarlar için geçerli bulunan § 377 (HGB) Ticaret Kanunu düzenlenen teftiş ve kınama görevi uygulanır. Bunu yapmaktan kaçınırsanız, denetim sırasında tespit edilemeyen kusurlar olmadığı sürece malların onaylandığı kabul edilir. Fakat, eğer hile ile bir hatayı gizlemişsek, öyleyse bu geçerli değildir.

Madde 8 – Kefalet ve garantiler

Aşağıda kesin olarak başka bir anlaşma belirtilmediği sürece, yasal garanti hakları geçerlidir.

Tüketici kullanılmış ürün alırken: Ürünün teslimatı gerceklestiginde veya 1 (bir) yıl sonra kusur ortaya çıkarsa, kusur talepler hariç tutulur. Ürünlerin teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl içinde meydana gelen kusurlar için ve ürünün tesliminden itibaren 2 (iki) yıllık yasal sınırlama süresi içinde talep edilebilinir.

Girişimciler için, yeni üretilmiş ürünlerdeki kusur taleplerinin sınırlanma süresi riskin geçmesinden 1 (bir) yıl sonradır. Kullanılmış ürünün satışı, garanti kapsamı dışındadır. Geçerli bulunan § 445a (BGB) Medeni Kanunu uyarınca başvuru talebi için yasal sınırlama süreleri etkilenmemiştir.

Girişimcilerle ilgili olarak, ürünün durumuna uygulanan tek anlaşma, kendi yaptığımız ayrıntıları ve sözleşmenin içinde yer alan üreticinin ürün tanımlarıdır; Üretici tarafından yapılan açıklamalarda veya diğer reklam açıklamalarında hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Teslim edilen ürünler kusurlu ise, başlangıçta girişimcilere kusurun giderilmesiyle düzeltilir (garantiyi düzeltme) veya hatasız bir ürün teslim etme (değiştirme) yoluyla takdir yetkimiz ile dahilinde sunuyoruz.

Aşağıdaki sayılan kısıtlama ve sınırlama şartları, bize, yasal temsilcilerimize veya yetkili temsilcilerimize bağlı tazminat talepleri için geçerli değildir:

  • hayat, beden veya sağlık ihlalinde
  • kasıtlı veya ağır ihmal durumunda ve kötüye kullanımın ihlali durumunda
  • Sözleşmenin yerine getirilmesinin en başta yerine getirilmesini sağlayan ve sözleşme ortağının düzenli olarak güvenebileceği temel sözleşme yükümlülüklerinin ihlali durumunda (kardinal yükümlülükler)
  • Temel sözleşmeden doğan yükümlülüklerin ihlali durumunda, sözleşmenin ilk etapta yerine getirilmesi ve sözleşme ortağının düzenli olarak güvenebileceği şekilde yerine getirilmesini mümkün kılan (esas yükümlülükler)
  • bir garanti vaadi kapsamında, kabul edildiği sürece
  • Ürün Sorumluluk Yasası’nın uygulama kapsamı açıldığı sürece.

Uygulanabilir ek garantiler ve bunların kesin koşulları ile ilgili bilgiler üründe ve e-mağazadaki özel bilgi sayfalarında bulunabilir.

Müşteri Hizmetleri:

Soru, şikayet ve itirazlar için müşteri hizmetimize veya info@dogal-cbd.com adresine e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Madde 9 – Yükümlülük

Bizden kaynaklanan zararlardan, yasal temsilcilerimizden veya acentelerimizden kaynaklanan talepler için her zaman sınırsız olarak

  • Yaşam, vücut veya sağlığa zarar verilmesi durumunda,
  • kasıtlı veya ağır ihmal durumunda görev ihlali durumunda,
  • garanti vaadiyle taahhüt edildiği sürece, veya
  • Ürün Sorumluluk Yasası’nın uygulama kapsamı açıldığı sürece

biz sorumluyuz.

Sözleşmenin uygun şekilde yerine getirilmesini sağlayan ve kardinal yükümlülüklerini, yasal temsilcilerimiz veya vekilli acentelerimizle sözleşmenin imzalanması sırasında öngörülen hafif ihmalden kaynaklı zararın, genellikle gerçekleşmesi beklenebilecek olan sorumluluk ile sınırlıdır. Bu arada, tazminat talepleri hariç tutulmuştur.

Madde 10 – uyuşmazlığın çözümü (Anlaşmazlıklar)

Avrupa Komisyonu, Uyuşmazlık Çözümü (OS) için http://ec.europa.eu/consumers/odr/ internet adresinden ulaşabileceğiniz çevrimiçi bir platform sunmaktadır.

Şirketimiz, alternatif Uyuşmazlık Çözümü’ne yönelik olarak belirtilen adreste sunulan süreçlere katılmamaktadır; bu nedenle, şirketimizin müşterileri tarafından Çevirimiçi Uyuşmazlık Çözümü Platformu şu anda kullanılamamaktadır.

Madde 11 – Son Hükümler

Ticaret Kanunu kapsamında bir tüccar iseniz, kamu hukuku altındaki tüzel kişilik veya kamu hukuku altındaki özel varlıklar iseniz, sizinle aramızdaki sözleşmeden doğan ilişkilerden kaynaklanan tüm ihtilaflar için münhasır yetki alanı iş yerimizdir.